7 důvodů, proč používat papírový diář5 min

Všichni máme přátele, nápady, plány a horu úkolů. Jak si je utřídíš, je jenom na tobě. Když si ale svůj čas správně naplánuješ, stihneš toho víc a budeš produktivnější i efektivnější. A troufáme si říct, že papírový diář je pro takové plánování to pravé ořechové! Proč? Dáme ti hned 7⃣ důvodů.

1. Na nic důležitého nezapomeneš

Co je psáno, to je dáno! A navíc, při psaní rukou si toho zapamatuješ mnohem víc, než když ťukáš do klávesnice. Takže už při samotném zapisování svého plánu vlastně pracuješ na tom, aby se ti tak trochu zaryl do hlavy. Na druhou stranu můžeš ale po zapsání všechno vypustit, protože stačí kdykoliv otevřít diář na té správné straně a hned víš, co tě tenhle den/týden/měsíc/život čeká. 

2. Víc toho stihneš

Teď si asi říkáš, jak je to možné? Tak na to pojďme logicky. Držíš v ruce telefon, chceš si zapsat důležitou schůzku, bum, přijde ti zpráva, okamžitě ji rozklikneš, jééé a hele co všechno nového je ve feedu… a zapomeneš se na pár desítek minut až hodin ve světě pixelů. Málokdo z nás je tak disciplinovaný, aby se dokázal na síti dokonale soustředit. To pak snadno svádí k prokrastinaci a zabíjení času. K papírovému diáři si musíš v klidu sednout a soustředit se. A když ho zaklapneš, můžeš se věnovat jiným aktivitám beze strachu, že ti něco důležitého vypadne.

3. Máš pod dohledem práci i volný čas

V diáři máš všechno hezky na jednom místě. Můžeš si tak naplánovat nejen povinnosti jako práci či studium, ale taky volnočasové aktivity. Když si navíc vybereš jako parťáka náš horizontální Diář nebo Journal, budeš mít spoustu místa jak na plány, tak i na zapisování poznámek nebo myšlenek, které se ti zrovna honí hlavou. Můžeš si tak celý rok zaznamenat na jednom plácku a kdykoliv si diářem zalistovat a vzpomínat, co všechno se ti dělo.

PS: Pokud nevíš, jaký si vybrat, mrkni na naše blogové články, kde tě seznámíme s klasickým Diářem, jeho horizontálním provedením a Journalem.

4. Dokonale odráží tvou osobnost

Jsi totální prasopisec, nebo potřebuješ u každého úkolu barevnou kresbičku a všechno napsané kaligraficky? Chceš si do diáře lepit fotky nebo koláže? Můžeš cokoliv. Každý diář odráží duši a osobnost svého majitele. Je to originál, stejně jako ty. A jeho „tvorba“ navíc působí nesmírně terapeuticky. 

TIP: Pro kreativní inspiraci koukni na #tvorimdoller. Toho je, co? Tak si pořiď nějaké fajn doplňky a psací potřeby a pusť se do toho.

5. Hodíš se na chvilku offline

Co si budeme povídat, digitální přetížení je fenomén dnešní doby. Jsme neustále na příjmu, kontrolujeme zprávy, e-maily a notifikace, konzumujeme neskutečné množství informací a náš mozek získává jeden nový vjem za druhým. Člověk si prostě jen tak neodpočine a nezastaví se. Zato když na chvilku odložíš telefon, popadneš diář a psací potřeby, a dáš si půl hodinku jen na sebe a své potřeby, cíle, plány, sny i tužby… To budeš koukat, jaké se začnou dít věci!

6. Naučíš se fajn rituál

Rituály jsou důležité. Dávají nám totiž fajn kotvu a pocit bezpečí. Když si z plánování uděláš pravidelnou věc, cca po měsíci se stane tvým novým automatickým rituálem a oblíbeným zvykem (a rozhodně tedy dobrým). Je jen na tobě, jestli si k plánování uvaříš čaj, zapálíš vonné tyčinky nebo pustíš oblíbený playlist, tohle je prostě čas, který je jen a jen tvůj. Tak si ho užij!

TIP: Je fajn si k plánování sednout každý den, třeba jen na pár minut. A odškrtávej si den po dni. Ke sledování návyků ti skvěle poslouží naše Karta Habits

7. Neztratíš k němu heslo

Jasně, to asi trochu přeháníme, ale rozumíme si. Do diáře se ti pravděpodobně nikdo nehackne, neukradne ti důležitá data a nezapomeneš k němu heslo. Jo, a baterka se ti taky nejspíš nevybije. Je to přece jenom starý dobrý papír! 

Tak dej papíru šanci a #zijsvesny! 

Tvůj Doller 🖤