Dnes se živím tím, co mě nejvíc baví, říká Bára Sedláková6 min

Influencerka, instruktorka jógy, fotografka. To je jen stručný výčet činností, kterým se věnuje inspirativní Bára Sedláková. Společně jsme si popovídaly nejen o její pracovní náplni a životních snech, ale právě taky třeba o józe. Přejeme příjemné počtení!

Věnuješ se mnoha činnostem. Fotíš pro značky na sociální sítě, působíš jako influencerka, jsi instruktorkou jógy. Co tě k této pestré pracovní náplni přivedlo? 

Na to je hrozně těžká odpověď. Nebylo to jedno rozhodnutí, jedna změna. Pracovala jsem dřív v korporátu a po čase jsem prostě cítila, že to není pro mě. Ač jsem byla hrozně mladá, najednou jsem měla pocit, že mi život jen tak proplouvá mezi prsty. Nejdřív jsem začala ještě při zaměstnání jen tak pro radost s psaním receptů a článků na blog. Ty se, nejspíš kvůli tomu mému obrovskému zapálení, chytly a reakce postupně rozrůstající se komunity mě motivoval tvořit víc a víc. Koupit si foťák, učit se fotit, začít sdílet na sociální sítě, začít postupně ukazovat i kdo jsem já, nejen to, co doma upeču a uvařím. 🙂 

Jak jsem svou vášeň, tvorbu a časem i část života veřejně sdílela, postupem času začalo přibývat nabídek spoluprací i klientů na focení a foodstyling. Nakonec jsem se rozhodla riskovat a pustit se do práce na volné noze. Považuji to za jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. I když začátky byly hodně těžké.

Dnes se živím tím, co mě nejvíc baví. Tak se mezi mou náplň práce postupně přirozeně přidala i jóga, kterou jsem nejdřív roky cvičila jen tak pro sebe.

Kde si pracovala před tím, než jsi šla na volnou nohu?

Pár let jsem pracovala v marketingovém oddělení v korporátu, kde jsem měla na starosti digitální média. Nikdy bych tuhle zkušenost neměnila. Tohle období pro mě byla velká životní škola. 

Nabízí se rovnou otázka, jak jsi na tom s plánováním práce? Považuješ se spíše za organizovaný typ, nebo ti naopak vyhovuje kreativní chaos? 

Jsem někde na pomezí. Nejsem úplně pořádná, za to jsem ale dost cílevědomá a často až se sklonem k workoholismu. 🙂 Papírový blok, pero a zapisování jsou pro mě neodmyslitelnou součástí každého dne. I proto jsem měla vážně radost, když jste mě pro rozhovor oslovili zrovna z Dolleru.

Máš nějaké vlastní osvědčené tipy a triky na to, jak zůstat produktivní?

Miluju plánování. 🙂 Každé ráno i večer si zapisuju, procházím a předělávám to-do list. Je to taková moje rutina. Kromě toho si pravidelně píšu ručně do notýsku, jak vypadá moje ideální já, proč si ho tak představuju, jak bych se cítila, kdybych taková byla, kdo je pro mě v jednotlivých vlastnostech a dovednostech inspirací a co můžu udělat pro to, abych se takovou stala a byla v životě ještě o kousíček šťastnější. Ráda se zpětně ke všemu vracím a vyhodnocuju si, co se mi povedlo, co chci ještě zlepšit, jak jsem se za daný čas posunula. Pomáhá mi to vědět, kam jdu a nezapomínat na to, jak daleko už jsem ušla. Podobně si vypisuju a vyhodnocuju i svou práci a jednotlivé projekty.

Jak třeba vypadá tvoje běžné ráno, než se pustíš do pracovních povinností? Máš nějaké rituály? 

Rozhodně. Rituály jsou pro mě nesmírně důležité a uklidňující. 🙂 Po tom, co si vyčistím zuby, umyju se a upravím, si postavím vodu na 1,5 litru velký čaj, který pak celý den studený upíjím. Pořádně se napiju vody, hrnek čaje si dám k snídani, zapiju pár vitamínů. Projdu si a upravím to-do list na celý den a pustím se do práce. Ať už je to doma u počítače, na schůzkách, při natáčení jógy nebo focení. Mezi probuzení a čaj si občas vtisknu ještě běh v lese a u vody.

Naťukly jsme hned na začátku jógu. Jak dlouho se jí věnuješ? 

Řekla bych tak 11 let. Za tu dobu jsem měla pár pauz, ale vždycky jsem se k józe vrátila. Na józe je krásné, že má mnoho podob. Může být rychlá i pomalá, silová i jemná. Skládá se nejen z fyzického cvičení, ale i meditací, dechových i mentálních technik. Jógu se člověk nikdy nemůže úplně naučit. To mě na ní asi tolik baví. Hned vedle toho, že mi pomůže ve všem, co potřebuju. Je pro mě vlastně tak trochu lék. Pro tělo, mysl i třeba rozbouřené emoce.

Co je podle tebe největším přínosem jógy? S čím může lidem pomoci? 

Věřím, že jóga přináší harmonii. V tom je tak jedinečná. Potřebujete nabudit, rozproudit, povzbudit? Jóga má řešení. Potřebujete naopak uklidnit, zbavit se stresu a napětí? Jóga ví, jak na to. Dokáže dokonale zklidnit mysl i trošku ulevit, když má člověk v životě třeba trápení. Vedle toho vás jako benefit zpevní, protáhne a formuje silnější tělo.

 A co konkrétně znamená právě pro tebe? 

Cestu ke klidu, radosti ze života a harmonii. Kdykoli mi není dobře, první, co chci udělat, je sednout si na jógovou podložku nebo se projít v přírodě. 

 S Dollerem je spojený claim „žij své sny“. Máš pocit, že žiješ tvůj sen? 🙂

Věřím, že jsem na dobré cestě. To by ale nebyl život, kdyby nám stále nekladl zkoušky a překážky. 

A je tady případně ještě něco, co by sis chtěla splnit?

Toho je. Třeba se naučit pořádně stojku na rukou, projet Portugalsko ve vanu s motorkou nebo založit rodinu.

Zaujala tě Bára? Přečti si další rozhovory na našem blogu.

#zijsvesny

Tvůj Doller 🖤