Kniha měsíce: Atomové návyky4 min

Práce na sobě je vždy dlouhodobý proces a k pozitivní změně vede dlouhá cesta. James Clear ve svém bestselleru Atomové návyky přichází s teorií, že klíčem k úspěchu jsou malá zlepšení, která vedou k pozoruhodným výsledkům. Co jsou základní myšlenky, jež si můžeš z knihy odnést? Připravili jsme pro tebe shrnutí toho nejdůležitějšího. 

Kniha Atomové návyky

Co je atomový návyk? 

Podle autora se žádná změna neděje hned a zčistajasna, ale vede k ní cesta postupných drobných zlepšení. Třeba jen o 1 % každý den. Návyky jsou totiž atomy (či základní stavební kameny) našeho života, které přispívají k našemu celkovému pokroku. Tyto praktiky se mohou ze začátku jevit jako zcela nicotné, ale časem se nahromadí a dovedou tě k velkým vítězstvím. Měj proto trpělivost a neočekávej obrovské výsledky okamžitě. 

Soustřeď se na to, kým se chceš stát

Tvoje návyky jsou zcela zásadní i v tom, že jejich prostřednictvím vyjadřuješ svou identitu. Pokud je chceš změnit, zkus se zaměřit nikoli na to, čeho chceš dosáhnout, ale jakým člověkem se toužíš stát. Proto James Clear zdůrazňuje, že prvním krokem ke změně by měla být otázka: “k jakému typu člověka směřuju?” 

Čtyři kroky k budování lepších návyků 

Návyk je v podstatě chování, které se postupným opakováním zautomatizovalo. A jeho cílem je řešit životní problémy s vynaložením minimálního úsilí, třeba jakou botu si ráno zavážeš jako první, co uděláš, když vejdeš do potemnělé místnosti, nebo jak řešíš, když tě přepadne frustrace. 

Proces budování návyků autor rozděluje na čtyři základní kroky – podnět, touhu, reakci a odměnu. A z těch pak odvozuje čtyři hlavní zásady, které vedou k pozitivní změně chování. Kdykoli si přeješ něco změnit, polož si tyto základní otázky: 

  1. Co udělat, aby to bylo nápadné? 
  2. Co udělat, aby to bylo přitažlivé? 
  3. Co udělat, aby to bylo snadné? 
  4. Co udělat, aby to bylo uspokojivé? 

Nový dobrý návyk, o který usiluješ, tedy musí být nápadnější. Ten, do kterého se ti nechce, musíš učinit přitažlivější. Vytvoř si proto třeba motivační rituál, kdy před obtížným návykem uděláš něco příjemného. Možná ti tvůj návyk připadá příliš obtížný. Zkus najít způsob, jak ho učinit jednodušším. A pokud se ti u něj nebude chtít vydržet, pravděpodobně není dostatečně uspokojivý. 

A jak odstranit špatné zlozvyky? 

Výše zmíněný zákon lze také převrátit a použít i na eliminaci tvých zlozvyků. Podnět by se měl stát neviditelným, proto se vyhýbej špatnému prostředí a odstraň ze svého okolí vše, co s daným zlozvykem souvisí. Mělo by to také být nepřitažlivé. Změň proto nastavení tvé mysli a řekni si, jak se polepšíš, když se daného zlozvyku zbavíš. Zároveň se zlozvyk musí stát obtížným a neuspokojivým. Pro konkrétní příklady mrkni do knížky, najdeš jich tam spoustu.

Pravidlo dvou minut 

Jak už jsme zmínili, k velkým změnám vedou malé krůčky. Každý nový návyk by proto ze začátku neměl trvat déle než dvě minuty. Tím ho učiníš snadnějším a přitažlivějším. Zkus proto návyk zredukovat na jeho dvouminutovou verzi, například z rozhodnutí “každý den cvičit 30 minut jógu” udělej “vytáhnout jógovou podložku”, z “uběhnout maraton” udělej “obout si tenisky”. Smyslem této metody je tedy vybudovat si pravidelný návyk, který musíš nejprve vytvořit, než ho začneš zdokonalovat. 

Co dál? 

Kromě knihy Atomové návyky ti může pomoci také tzv. habit trackování, o kterém jsme se blíže rozepsali v článku na blogu. Tahle metoda ti pomůže udržet tvé návyky pod kontrolou. Nápomocná ti bude i naše Doller karta Habits, kam si můžeš vše zapisovat. 

Tak hurá do toho! 

Tvůj Doller 🖤