Kniha měsíce: Být normální je na hovno3 min

Jsi normální? A co to vůbec je? Kdo určuje pravidla hry, co opravdu odpovídá normálu a co je naopak úplně mimo? Zamyšlení nad touto spornou kategorií, která je ve většinové společnosti hojně nadužívaná, přináší spisovatel Jonathan Mooney v knize s příznačným názvem Být normální je na hovno. Proč stojí za to si ji přečíst? To se dozvíš v následujících odstavcích. 👇🏻

Kde se vzal pojem normální?

Jak píše autor, termín normální se objevil ve společnosti zhruba v polovině 19. století a v přísně matematickém kontextu. Pravý úhel trojúhelníku se kdysi označoval jako normální, tedy jako něco, co je dané, běžné, správné. Výraz přejala také medicína a anatomie na odlišení abnormálních stavů lidského těla a posléze se usadil v kontextu celé společnosti jako kategorie, která odlišuje, co je přijatelné a co naopak není. Zajímavé už je to, že původní výraz byl z exaktní matematiky, která je sama o sobě přesná a neměnná, přejat na něco, co je tak různorodé a nejednoznačné, jako lidská společnost. 

Co se kniha Být normální je na hovno snaží předat?

Jonathan Mooney podle zavedených společenských pravidel odmalička vybočoval z normálnosti, byl hyperaktivní a ještě dyslektik. Přesto se mu povedlo vystudovat prestižní univerzitu a stal se úspěšným spisovatelem. Ve své knize proto vypráví svůj příběh a upozorňuje na úskalí kategorie normální, která klade překážky lidem neodpovídajícím jejím měřítkům. Klíčovou myšlenkou je, že i to odlišné může být skutečně hodnotné. 

Najdeš v ní bezpočet mrazivých příběhů a zkušeností, odkazy na různé filozofické autory i odbornou literaturu. Cílem je upozornit na diskriminační tendence naší společnosti a dodat sílu všem, co si nepřipadají normální. Mooney zprostředkovává nejen hodnotné zamyšlení, ale i návod, jak být úspěšný mimo běžné mantinely.

Pro koho je kniha určená?

  • Pro všechny, co mají pocit, že se vymykají normálnosti. 
  • Pro všechny, co se navzdory těžkostem ze strany společnosti snaží vytěžit ze života maximum. 
  • A pak také pro ty, co si chtějí rozšířit obzory a nespokojí se se zavedenými a často omezujícími kategoriemi. 

Být normální je na hovno najdeš na našem e-shopu, stejně jako spoustu dalšího inspirativního čtení. A nebo si můžeš přečíst shrnutí dalších knih na našem blogu.

Tak čti, rozvíjej se a #zijsvesny. 

Tvůj Doller 🖤