Knižní tip: Nastavení mysli3 min

Chceš zaručený návod, jak mít úspěch? Ten pro tebe sice nemáme, zato ti rádi doporučíme skvělou knihu Nastavení mysli od Carol Gweckové, která ti ukáže, jak používat hlavu ke tvému prospěchu. Uvidíš, že nejčastější překážkou na cestě k úspěchu může být právě tvoje mysl. 

Kniha Nastavení mysli

Co je tím klíčem k úspěchu? 

Je to inteligence? Talent? Nebo snad dovednosti či zkušenosti, jak se často uvádí v pracovních inzerátech? Ani jedno! Podle autorky Gweckové je právě nastavení tvojí mysli tím, co má na úspěšnosti největší podíl. 

Rozděluje přitom dva základní typy myšlení, a sice růstové a fixní. U každého z nás jedno z těchto nastavení převládá, a přímo tak ovlivňuje naší motivaci, vůli na sobě pracovat, dotahovat věci do konce nebo způsob, jakým řešíme problémy či překonáváme překážky. 

Fixní a růstové nastavení mysli 

Jak tě možná napadne, slovo fixní představuje něco neměnného, stálého, pevně ukotveného. A to je právě mnohdy na škodu. Pokud u člověka převládá fixní nastavení, často může mít pocit, že vše je předem dáno a nic nejde změnit ani ovlivnit. Typické je i černobílé vidění světa, u kterého se výrazně redukují možnosti volby. Buď je člověk talentovaný od přírody, nebo prostě není. 

Lidé s fixním způsobem myšlení mají proto i tendence všem dokazovat svoje schopnosti a úspěch druhých vidí jako vlastní ohrožení. Výzvám se raději vyhýbají, protože je tam velké riziko neúspěchu, což si podle vlastního přesvědčení nemohou dovolit. 

Člověk s růstovým nastavením mysli naopak funguje naprosto odlišně. Nezalekne se žádné překážky a proces učení bere jako něco, co ho posouvá dál a rozšiřuje mu obzory. Prohry se nebojí, dokonce ji považuje za příležitost k dalšímu růstu, ze které umí vytěžit maximum. Úspěchem druhých se inspiruje, aniž by se cítil jakkoliv ohrožený.

Co si z knihy odnést? 

Jak už jsme zmínili výše, kniha Nastavení mysli není zaručeným návodem na štěstí nebo úspěch. Pomůže ti spíše pochopit principy tvého myšlení a také způsob, jakým ovlivňují tvůj život. Pokud máš pocit, že stále selháváš a nedaří se ti, třeba právě tady najdeš odpověď. 

Pro koho je kniha určená? 

  • Pro všechny, co chtějí překonat bloky a limity vlastní hlavy.
  • Pro všechny, co mají pocit, že stojí na místě a nikam se neposouvají.
  • Pro všechny, co se chtějí rozvíjet, posouvat a také získat imunitu vůči selhání. 

A pokud tě baví čtení, můžeš si přečíst i naše další knižní tipy, tředa tady a tady

Tak čti, tvoř, rozvíjej se a #zijsvesny. 

Tvůj Doller 🖤