Letní výlety po Česku od Doller týmu8 min

Kam se letos chystáš na dovolenou? Láká tě zahraničí, nebo budeš raději objevovat zákoutí tvojí rodné hroudy? Pokud plánuješ zůstat v domovině, máme pro tebe pár tipů na hezké výlety v ČR od našeho týmu. Sto lidí, sto chutí, takže věříme, že si vybereš. Ať už tě baví příroda, nebo raději cestuješ do měst.

Honza: Nejvyšší vrchol Česka trochu jinak

Když Krkonoše, tak Sněžka. Ale pokud se nechceš na vrcholu Sněžky mačkat s turisty, co tam dojeli lanovkou, doporučuji se po příjezdu do Malé Úpy vydat cestou, kterou budeš mít za zády při pohledu směrem na Sněžku. Vydáš se na Lysečinskou boudu, kde si můžeš dát na posilněnou výtečné borůvkové knedlíky nebo jinou dobrotu či jejich pivo. Skoro celou cestu půjdeš v obklopení stromů, takže výhledy zatím nic moc, ale počkej si na Rýchorskou boudu, kde ti bude vše vynahrazeno. Pak už jen po sešupu vyvoněným lesem do Horního Maršova skočíš na bus směr Malá Úpa a kruh se uzavřel. Takhle na pár řádcích to vypadá jako rychlovka, ale je to krásný výlet na celý den. 

Výhledy cestou na Rýchorskou boudu.
Borůvkové knedlíky na Lysečinské boudě.

Teru: Přírodní i gastro zážitky v Českém Švýcarsku

Jedno z nejkrásnějších míst naší republiky je podle mě České Švýcarsko. Kopce, skály, husté lesy a zelené louky. Milovníci přírody si tu rozhodně přijdou na své. Kromě typických míst, jako je třeba Pravčická brána nebo Mariina vyhlídka či Vilemínina stěna, doporučuju navštívit například Křížový vrch, kde zažiješ krásný východ i západ slunce, nebo vylézt na Rudolfův kámen. A nezapomeň se během výletování i občerstvit, například v samoobslužném Lučním baru v Krásné Lípě nebo v rumburské kavárně Bohemian Coffee House, kde dostaneš kvalitní kávu i skvělé jídlo.

Západ slunce na Křížovém vrchu.
Kavárna Bohemian Coffee House v Rumburku.

Martina: Krušnohorská přehrada Fláje

Fláje je název přehrady v Krušných horách, která má úžasnou severskou atmošku. Člověk si tam fakt připadá jako někde ve Švédsku. A cca půl hodiny od přehrady se mezi stromy tyčí zámeček Jezeří, na který si můžeš vyšlápnout pro super výhled. A jestli ti nevezme dech ta procházka do kopce, tak následný pohled na vytěženou měsíční krajinu všude kolem rozhodně jo. Je to krásný i smutný zároveň a miluju to tam i proto, že se na tom zámečku brali moji kamarádi.

Krušnohorská přehrada Fláje.
Zámek Jezeří v moskevské pánvi.

Domča: Procházky po Valašsku

Sidonie je na Valašsku v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a leží přesně na hranici Česka a Slovenska. Vznikla jako sklářská vesnice a mezi Svatým Štěpánem a Sidonií si můžeš projít Sklářskou naučnou stezku, na které potkáš staré sklářské domky nebo pece na chleba. Je to krásný „konec světa“ obklopený kopci a hustými lesy. Najdeš tam i několik studánek. Osobně nejvíc miluju místní čisté potůčky, ve kterých se můžeš bez starosti projít bosýma nohama. A když ti to tady nebude stačit a situace to dovolí, můžeš si dát delší procházku necelých 9 kilometrů za hranice na slovenskou stranu na Chmeľovou nebo Vršatské bradla, kde najdeš i zříceninu hradu Vršatec a nádherný výhled. V případě, že situace nedovolí, tak směrem na českou stranu od Sidonie se zase můžeš toulat po Hlubocké stráni nebo kolem Maděrovce a okolí, kde to taky stojí za to. 

Vršatec
Hlubocká stráň

Filip: Zámek Jezeří uprostřed mostecké uhelné pánve

Přidávám se k Martině a taky doporučuju zámek Jezeří. Není to totiž úplně klasická přírodní idylka. Příroda a zámek jsou sice krásný, ale v pozadí je super kontrast mostecké pánve, kilometry a kilometry lomů. Natáčel se tam taky skvělý seriál Pustina a má to hodně specifický vibe. Cestou zpět se to dá vzít například přes Litoměřice, kde můžeš vylézt na Radobýl, vulkanický vrch, odkud prý Mácha viděl požár v Litoměřicích.

Zámek Jezeří
Vrch Radobýl u Litoměřic

Verča: Hlavní město slivovice 

Za mě je to můj druhý domov Vizovice, hlavní město slivovice 🙂 Je tu podniková prodejna R. Jelínek i s jejich výrobnou, kam pořádají přímo i exkurze. Koho nezajímá alkohol, může se stavit ve vizovickém zámku a potom na nějakou dobrotu v místní čokoládovně. Nad Vizovicemi jsou taky dvě rozhledny, které stojí za navštívení, Doubrava a Vartovna.

Zámek Vizovice
Vizovická zámecká zahrada

K plánování výletů ti navíc pomůže třeba náš Notes, kam si můžeš podrobně vypsat itinerář na jednotlivé dny, rozepsat pěší trasy nebo si zpětně zapsat všechny zážitky, nalepit vstupenky, případně vytisknout i fotky. Tvůj cestovatelský deník dovedeš k dokonalosti s našimi washi páskami, psacími potřeby a Instax tiskárnou na tištění fotek z tvého mobilu.

Tak užívej léta, cestuj, plánuj a #zijsvesny.

Tvůj Doller 🖤