Metoda SMART, aneb jak na chytré stanovování cílů4 min

Slovo SMART v překladu z angličtiny znamená chytrý, bystrý a v jistých kontextech také elegantní. A v souvislosti se stanovováním cílů je tedy jasné, že se na ně musí chytře. My ti povíme jak!

V tuto chvíli by rozepisování historických fakt o této metodě asi moc elegantní nebylo, ale pojďme se podívat, jak ji využít k tomu, aby tvoje cíle byly opravdu SMART. Proč? Dáváme si spoustu cílů. A spoustu z nich nikdy nesplníme, nebo se nakonec změní k nepoznání. Místo hledání výmluv, proč se to vlastně nepovadlo, mnohem více SMART je přiznat si, že jsme úkol až tak dobře nedefinovali.

Metoda SMART aneb jak na nastavování cílů

Jak na definici vlastních cílů?

Zkusme si celý postup demonstrovat na jarním diářovém evergreenu zhubnout do plavek. Tento ne příliš líbivý úkol (rozuměj, strádání z něj doslova čiší už od pohledu) si obvykle stanovíme v některém jarním měsíci, aby bylo dost času jej posouvat až do léta, kdy se musíme podívat pravdě (zrcadlu) do očí v plavkách. 

Zhubnout… Jak jako? Kdy přesně? A jak to celé udělat? 

Metoda SMART v praxi

Metoda SMART ti pomůže tvoje cíle lépe uchopit. Samotné slovo SMART je akronymem pěti anglických slov, které ti usnadní nadefinování tvého cíle.

S = SPECIFIC = SPECIFICKÝ

Cíl by měl být jasný a přesně popsaný. Zhubnout tedy nestačí. Stejně jako nestačí ani další příliš obecná pojmenování seminárka, zavolat, ušít.

M = MEASURABLE = MĚŘITELNÝ

Měl by být měřitelný. Udat cíli jasné parametry je sice cesta do svědomí, ale dobře si tím pádem uvědomíš, co přesně se po tobě chce. Jinými slovy, zhubnout 5 kg už zní mnohem lépe. Stejně jako zavolat mámě nebo napsat 10 stran seminárky.

A = ACHIEVABLE nebo ACCEPTABLE = DOSAŽITELNÝ nebo AKCEPTOVATELNÝ

Je dobré vyložit si karty na stůl a ujasnit si, jestli je tvůj cíl dosažitelný. Dát si za cíl zhubnout za dva měsíce 20 kilo je docela utopie, ale zhubnout za měsíc 5 kilo už dosažitelné je. Než si tedy svůj cíl vytyčíš, přemýšlej nad jeho reálnou náročností a nezapomeň, že potřebuješ mít taky chuť a vůbec možnost jej splnit.

R = REALISTIC nebo taky RELEVANT = REALISTICKÝ nebo RELEVANTNÍ

Buď realista. Sny se plní, to ano, ale musíš taky přiložit vlastní ruku k dílu. Krom toho, že sestrojit stroj času nebo perpetum mobile asi úplně realistické nebude (navzdory Sheldonu Cooperovi), zkus se zeptat, jestli je tvůj cíl také relevantní. Bude ti to k něčemu? A k čemu vlastně?

T = TIME SPECIFIC nebo TRACKABLE = ČASOVATELNÝ

Tento bod navazuje na dosažitelnost. Vždy měj zvládnutelnou deadline – zhubnout 5 kg – do termínu XY

Co ti metoda SMART přinese?

Budeš přesně vědět, co máš splnit, jaké to má mít parametry, do kdy to má být hotové či jestli je to reálné a skutečně potřebné. Zjistíš, že takhle můžeš zadat úkol i kolegovi z práce, aniž by po třech měsících jen krčil rameny, že nevěděl úplně přesně, co se po něm chce. Možná zjistíš, že tvůj úkol bude chtít víc kroků – bude potřeba jej více rozepsat, rozdělit na úkoly menší a pak poskládat jak puzzle. Ale tohle je přesně ten první krok na cestě za tvými sny.

Tak rovnou mrkni do diáře – jsou tvé cíle opravdu SMART? Ne? Tak si vyzkoušej je učesat tak, aby byly. Vyplatí se to.

A případně si přečti i tenhle článek o tom, jak si nastavit time management, který ti bude rovněž k užitku!

Buď SMART. A žij své sny ☺