Nakouknutí do Dolleru: Martina Baierová5 min

Plánování nemusí být jen pro ty, co rádi kreslí a své Dollery si vyzdobují kresbičkami. Naše produkty ocení i lidé, kteří potřebují být skutečně efektivní. Třeba jako Martina Baierová, projektová manažerka a lektorka (nejen) našich workshopů Buď pánem svého času, Poznej sám sebe nebo Skečnouting. Pojď s námi mrknout na její plánovací hacky!

Čemu se věnuješ ve tvém profesním životě? 

Jsem od přírody plánovačka a dávám věci do pořádku, když je třeba. 🙂 Profesně je mou doménou projektový management, ale právě při plánování projektů jsem před skoro deseti lety objevila myšlenkové mapy a různé typy vizualizací a naprosto jsem tomu propadla. Takže ať se pustím do čehokoliv, sekám všechno v různě kombinovaných mapách. 

Mapování školím, mapy tvořím jako pomůcky pro vzdělávání, pro projekty, vychytávám s nimi procesy, anebo prostě sednu za stůl a kreslím je třeba jako ilustrace do knih. A co mě s nimi fakt baví, jsou grafické záznamy.

Jak jsi Doller objevila? 

Doller jsem objevila v době, kdy začínal. Někde na YouTube jsem viděla video z jejich crowdfundingové kampaně a úplně mě nadchlo. Sledovala jsem jej léta, nějaké diáře si i koupila, a když jsem se nedávno dočkala i tečkovaného notesu, mám všechno, co moje plánovací duše potřebuje 🖤

Jaké naše produkty využíváš a k jakým účelům? 

Nejvíc jsem si oblíbila tečkovaný Notes. Jsem totiž tak na půl cesty mezi přesným denním plánováním a naprostou svobodou, co si kam zapíšu. Notes si proto vždy nalinkuju jako diář a sem tam jen plánuju a píšu úkoly, sem tam si kreslím, co se mi v daný den podařilo nebo co zajímavého se dělo.

Notes kombinuju s Kartou Myšlenkové mapy. Píšu si na ní plán na 1- 2 týdny s oblastmi nebo projekty, kterým se v té době věnuju, abych si udržela přehled, co mě čeká a na co nezapomenout. 

Pro některé projekty využívám Journal – na měsíční straně mám plán pro daný projekt a na tečkovaných stránkách si vedu deník projektu. Praktický kousek 😉

A nakonec používám i měsíční A3 Kalendář. Mám ho na zdi a zapisuju si do něj jednak naplánované termíny, jednak do něj lepím lístečky pro pohyblivé věci. 

Jaké plánovací metody používáš? 

Je jich hodně. Mám ráda, když je plánování flexibilní a stresu z do-minuty-naplánovaného-dne jsem si už užila dost. Proto si na začátku roku udělám do Notesu velkou mapu všeho, čemu se chci věnovat, vyselektuju to, co je vůbec možné zvládnout a co v daném roce dává největší smysl. Pak si každý měsíc řeknu kroky, které podniknu v tomto období. Dál si dělám mapy na jednotlivé týdny, ve kterých vyzobávám, čemu se budu věnovat. A na dané dny plánuju věci s pevnou deadline, ale vždy s rezervou, ať mě z toho pak netrefí.

Využívám timeboxingu pro hlubokou práci, Getting Things Done, když si chci uklidit a obecně při přípravách projektů, habit trackery, když na sebe potřebuju bič (třeba u kreslení, učení se na zkoušky, tréninku angličtiny nebo ranního cvičení). Tvořím si checklisty a samozřejmě každý den i myšlenkové mapy pro tisíc účelů.

Které psací potřeby máš nejradši? 

Na každodenní zapisování používám černý liner 0,4 G-TECH-C od Pilotu (nakupuju je velkoobchodně :-D). Při tvorbě map mi na stole nesmí chybět černé popisovače od Centropenu a pořádná barevná sada Stabilo 88. Protože mapy kreslím hlavně pastelkama, tak mám asi 10 velkých hrnků pastelek od různých značek. Nejvíc miluju Goldfaber od Faber-Castell (každoročně je jejich velká sada na seznamu Ježíškovi, ale zatím mi přinesl jen tu s 24 barvami). A pak taky sady barevných brushpenů nebo černý Tombow

Chceš nám ukázat tvůj Doller i ty? Klidně se ozvi, rádi do něj rovněž nakoukneme! 🙂

Plánuj, tvoř a #zijsvesny.

Tvůj Doller <3