Potřebuješ se soustředit? Pusť si hudbu!3 min

Hudba umí spoustu věcí. Jediný song v tobě dokáže vyvolat příjemné i nepříjemné vzpomínky, navodit tu správnou atmosféru, prohloubit nebo odbourat smutek. A taky ti pomoct při práci nebo učení!Ale je toho mnohem víc. Od snižování stresu, bolesti a příznaků deprese až po zlepšování kognitivních a motorických dovedností. Díky té správné hudbě můžeš být produktivnější, kreativnější, ale taky šťastnější. Nevěříš? Věř! Nebo si pusť svůj oblíbený energický song a mrkej, jak se ti okamžitě zlepší nálada.

Hudba či oblíbený song ti pomohou při práci

Jaká hudba se nejvíc hodí k práci?

Každý jsme trochu jiný, takže i naše hudební preference se budou samozřejmě trochu lišit. Všeobecně ale platí, že se lidem nejlépe soustředí u instrumentálních skladeb, tedy u hudby a zvuků, kde se nezpívá. Tvůj mozek potom nemusí vnímat slova písničky a tvoji flow tak nic nenarušuje. Hodně oblíbené jsou třeba:

1) Zvuky přírody

Takový déšť nebo cvrlikání ptáků umí s naším mozkem divy. Zkus třeba Noisli, kde si navolíš ten správný mix pro své uši. Nebo si pusť playlist Nature Sounds a uvidíš, že ti povinnosti půjdou hned lépe od ruky.

2) Klasická hudba 

Pokud tě čeká intelektuálně náročnější práce jako například psaní dlouhého textu, zkus si pustit ambientní nebo vážnou hudbu. Kromě pocitu důležitosti ti to dodá schopnost maximálního soustředění.

3) Cokoliv dalšího beze slov

Na Spotify je celá kategorie Pro soustředění, kde na tebe čeká spousta osvědčené hudby. Za nás stojí za zkoušku tyhle tři playlisty:

A při čem se nejlépe pracuje nám?

Na našem dolleřím Spotify najdeš hned několik super playlistů. V tom s názvem K práci, k tanci tě čeká výběr elektronické hudby od našich oblíbených DJs a producentů pro tu správnou flow. Náladoboost ti zase zvedne náladu minimálně o 43 %. Vyzkoušeno! Pracovat se u něj dá taky, ale budeš u toho s velkou pravděpodobností trsat. No, a když máme padla, nastává ideální čas na Totální zen. Ten si pusť ke čtení nebo k cachtání ve vaně a užij si nekonečný chill.

Ale co si budeme povídat, někdy jen ta správná hudba nestačí. Prostředí a správné naladění hrají také velkou roli. Většina z nás teď navíc pracuje z domova a přiznejme si, že z toho člověku může občas pěkně hrabat. Přečti si naše tipy, jak si zpříjemnit domácí lockdown.

A klidně nám přihoď do komentářů svůj pracovní playlist. Rádi zkusíme něco nového a neoposlouchaného.

Poslouchej super playlisty a #zijsvesny!

Tvůj Doller 🖤