Technika Pomodoro: Tvoje zbraň proti věčnému nestíhání3 min

Asi všichni se někdy potýkáme s nedostatkem času a sil dotáhnout věci do konce. A asi ani nemusíme říkat, kolik úkolů by se dalo odbavit během pár minut, co? 🙂 Pokud se ti nedaří ze slovníku vymazat slovíčko nestíhám, zkus legendární techniku Pomodoro. Ta tě nejen odnaučí prokrastinovat, ale taky ti pomůže lépe plánovat, soustředit se na práci a dostat se do flow.

25 minut hluboké práce, chvilka odpočinku

Jak už jsme napověděli, technika Pomodoro spočívá v tom, že střídáš pětadvacetiminutové intervaly hluboké práce s krátkými přestávkami. Po každém bloku čtyř odpracovaných pomodor přichází delší pauza, kdy jdeš dělat něco jiného. Potom hurá na další! A proč se to jmenuje zrovna Pomodoro? Je to italsky rajče. Vynálezce této techniky Francesco Cirill totiž na trackování času používal kuchyňskou minutku ve tvaru rajského jablíčka. Můžeš jít v jeho analogových šlépějích, nebo si nastav odpočet jednoduše na svém telefonu.

Jako všechno v životě, i Pomodoro má svá pravidla

Není to jen o tom, že si nastavíš minutku a jedeš. Během těch 25 minut se musíš fakt hluboce soustředit. To znamená ideálně odložit telefon, vypnout notifikace, nesjíždět internety a nepřemýšlet o životě. Vytyč si jeden úkol a na tom pracuj. Pokud tě během práce napadne myšlenka týkající se něčeho jiného, napiš si ji vedle na papír. Bez tvé snahy a důslednosti to nepůjde. Co si budeme povídat, žádná technika tě zázračně nezmění a vždycky je potřeba jít tomu štěstíčku naproti.

Do Pomodora spadá i plánování a pravidelné vyhodnocování, díky čemuž zjistíš, kolik času a úsilí si různé činnosti žádají. Nakresli si do svého Diáře nebo Notesu tabulku, ať máš dokonalý přehled, kolik rajčátek bylo na kterém úkolu stráveno.

A teď už si to pojď vyzkoušet!

Video řekne více než tisíc slov, tak se pohodlně usaď a koukni 👇

Chceš proniknout do techniky Pomodoro víc?

Tak to si přečti stejnojmennou knihu. Kniha Technika Pomodoro z roku 2019 pochází od špičky v time managementu, inovátora a spisovatele Francesca Cirilla, jehož zázračnou metodu dosud využily více než 2 miliony lidí. Veškeré své znalosti i know-how sepsal a předává je v této unikátní publikaci těm, kteří denně bojují s časem a zákeřnou prokrastinací. Kniha je cenný návod sloužící k včasnému dokončování úkolů bez stresu a chorobného odkládání.

Pokud jsi kreativní a preferuješ živou interakci s knížkou, užiješ si to ještě víc. Její součástí jsou totiž evidenční archy, kam si můžeš kdykoliv zapisovat své postřehy, úkoly nebo pokroky. Zkrátka a dobře, pokud chceš být produktivnější, soustředěnější a odhodlanější, pak je pro tebe jako dělaná. 
Dej si rajče a #zijsvesny!

Tvůj Doller 🖤