Zlepši svůj time management4 min

S tipy na time management je to stejné jako s recepty na vánočku. Každá rodina má ten svůj, který zaručeně vždycky dobře dopadne. Existují ale určité univerzální vychytávky, které ti pomohou ušetřit spoustu sil a nervů při plánování tvého času a ulehčí ti cestu za tvými sny.

Time management - ušetři čas

Respektuj hlavně sebe!

Na plánování existuje spousta triků (a často znějí fakt skvěle a dávají hlavu i patu), ale jen malá hrstka ti bude vyhovovat. I velikáni jako Beethoven, Steve Jobs nebo Matka Tereza si museli svou cestu najít, ozkoušet a ohnout “zaručenou radu” někoho jiného tak, aby mu sedla a nesla výsledky.

Nejdříve si tedy uvědom, z jakého jsi těsta. Někdo je ultrarychlý, někdo zase potřebuje dvoudenní přemítání v olivové zahradě za zvuků lyry. Nic z toho není špatně. Rychlíci mohou nasekat moře chyb, ke kterým se pak musí vracet, pomalejším zase může hromada věcí utéct. Plánování proto přizpůsob tomu, jak na tom jsi. Ať tě to nespolkne, ještě než začneš.

Udržuj si přehled

Většina plánů nebo průšvihů zpravidla pramení z toho, že se zasekneš v mikromanagementu. Tolik se soustředíš na plnění úkolů, že ti uniknou souvislosti. Jak si udělat přehled ve všem, co děláš? 

Zkus začít plánovat pohledem na tvůj měsíční či týdenní Kalendář, nebo si připrav myšlenkovou mapu na naší kartu, do které si napíšeš všechny důležité oblasti tvého života. Tradá, hned se plánuje docela jinak!

Šetři čas plánováním s Doller Kalendářem

Neplánuj na minuty 

Je sice krásné, když máš diář zaplněný spoustou zajímavých aktivit, ale jak všichni víme, někdy stačí jedna smska, aby z plánů zůstala jen hromádka smetí. Svůj den proto plánuj tak na 60 % a nech si prostor pro manévrování. Když ti žádný čas nezbyde, je to ok, máš splněno. A když ti zbyde, můžeš udělat něco navíc. Třeba něco z dalšího dne nebo se prostě začti do nové knížky. 

Někdy musíš sestoupit do hlubin

Jsou úkoly, které můžeš odťukat celkem snadno. Na některé potřebuješ óm a pár hodin klidu. O rozdílech hluboké a plytké práce napsal skvělou knížku Cal Newport. A to, kdy jakou práci dělat, ti řekne tvůj biorytmus. Skřivani bývají dopoledne kreativní a odpoledne vyřeší desítky mailů jak nic. Sovy zase září spíš dopoledne. Mrkni, jak pracuje tvůj organismus, a pamatuj na to při plánování.

Zároveň zkus využít metodu timeboxingu, která ti pomůže rozdělit si den na úseky, kdy se věnuješ pouze hluboké a kdy naopak plytké (operativní) práci. Budeš tak mnohem produktivnější.

Plány s Doller Kalendářem

Jak to spojit?

Především si dopřej prostor. Nesnaž se používat jeden nástroj za druhým bez opravdu pořádného vyzkoušení. Každá práce chce svůj čas. Plánování nevyjímaje. Začni postupně a dobře prověřuj, co ti sedí, co se hodí, co dokážeš ovlivnit a na co můžeš jen koukat přes plot.

Jdi na to trpělivě a tvoř si svůj vlastní systém, který třeba jednou předáš někomu, kdo se teprve učí. Ale to už tvůj systém bude odzkoušený a povede k němu cesta, o které můžeš vyprávět. 

A nezapomeň si vše pravidelně vyhodnotit. Nejlíp týdně, měsíčně. Když totiž budeš potřebovat cokoliv změnit, zjistíš to včas.

A na závěr… 

Jedna dobře míněná rada. I respekt vůči druhým je důležitý. Slaď se s ostatními, najdi propojení, zvládni něco fakt velkého s lidmi, kteří jsou úplně jiní než ty. To pak bude teprve paráda! 

Plánuj, tvoř a #zijsvesny! 

Tvůj Doller 🖤